.:Babili is Simulakr:.

Yeni Şeyler ya da Yeniden Yapılanma Üzerine.

Google+

Bir süredir beta yayını ile merak uyandıran Google+’ya bir bakalım.

Başlarken, tüm dünyada 600 milyon kullanıcısı olan web2.0 teknolojisi facebook üzerine eğilmekte fayda var. Zira plus platformu kendisine rakip olarak facebook platformunu göstermektedir.

Facebook, çığır açan yaklaşımlarıyla sosyal paylaşım evrenine girişte bir kapıydı. Fakat, zamanla paylaşım inanılmaz bir dönüşüme uğradı. Paylaşımın niteliği değişti ve şeffaf olmaktan tamamen uzaklaştı. Paylaşımın şeffaf olmayışı ve kalitesiz oluşu kullanıcıları yeni arayışlara teşvik etti. Sanal aidiyetlik duygusa da perçinlendi, fakat etkileşimin olmadığı bir şekilde. Çünkü, kullanıcılar örneğin bir gruba dahil olduklarında gerçekten o grubun bir üyesi olduklarını hissetmiyorlar.

Google’ın wave ve buzz girişimleriyle şekillenen plus platformu henüz beta aşamasında olsa da büyük bir merak uyandırmıştır. İnsanların içerik değil mecra tüketmeye başladıkları bir döneme giriyoruz.  Bu açıdan, bunun bir çok önemi var; paylaşımın kalitesiz olması, platformların reklam ağlarıyla kullanıcılar üzerinde baskı oluşturmaları ve tabiki şeffaflık durumlarıyla şekillenen bir sosyal paylaşıma elveda demek üzere miyiz? Bu soruya henüz bir cevap alamıyor olsakta gelişmeler umut verici.

Plus platformunda öne çıkan ilk şeyin paylaşım değil “etkileşim” olduğunu görmekteyiz. Platformun uygulamalarına göz attığımızda ise öne çıkan uygulamalar bu doğrultudadır. Bunlardan ilki; internet hızlarının giderek arttığı günümüzde görüntülü etkileşime önem verilmesiyle yıldızı parlayan ve bu bağlamda huddle yaklaşımıyla hayat bulan görüntülü etkileşimdir. Bir diğeri ise paylaşımın sınıflandırılabilir olması ve çeşitlendirilebilmesidir. Kullanıcılar hem profillerini, hem paylaşımlarını hem de bağlantılarını (circle yaklaşımı ile) sınıflandırabilmektedirler.

Bu çığır açıcı yaklaşımları ile Plus platformunun etkilerini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Links:

Google Plus

Google Plus İnvitation

Reklamlar

No comments yet»

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: