.:Babili is Simulakr:.

Yeni Şeyler ya da Yeniden Yapılanma Üzerine.

Sosyal Medya’netki

Kişiler arası iletişimin günümüzdeki devrim niteliğindeki etkileri ve dönüşümleri üzerine derinlemesine bir göz atalım.

Sosyalleşmek tabiri, artık kökten değişmiş durumda. Günümüzde sosyal medya kullanıcısı olamayan bir bireyin sosyal olabileceği düşünülememektedir. Algıladığımız sosyal ortamlarda bu konu öne sürülmekte, birey bu sistemin üyesi değilse dışlanmaktadır. Üstelik bu dışlanma süreci, aynı ortamı paylaşan bireylerin istemleriyle değil otomatik gerçekleşmektedir. İşte en önemli noktalardan birisi budur. Dışlanmanın otomatik gerçekleşmesi.

Çünkü, bu sosyallik gerçek anlamda içerisinde bulunduğumuz ve algıladığımız sosyal ortamı da biçimlendiren bir sosyalliktir. Zira, eylemlerini, duygulanımlarını, deneyimlemelerini vs sosyal medya aracılığıyla paylaşmayan bir birey artık sistemin görmezden gelmeye başladığı bir bireydir. Günümüzde iletişime yön veren herşey sosyal paylaşımlar üzerinden şekillenmektedir. Bu şekillenme oranları korkunç seviyelere yükselmiş durumda.

Bazı marjinal gruplar kendilerini bilinçli olarak siber dünyanın sosyal ağlarından soyutlasalar da, gerçek şu ki artık sosyallik farklı bir boyut daha kazanmıştır.

Yazılan bir yazının, çekilen bir fotoğrafın, izlenen bir filmin, satın alınan herhangi bir şeyin vs derhal sosyal ortamlarda paylaşılması gerekmektedir. Bu duygulanımın paylaşılarak gerçeklik kazanması demektir. Son kertede paylaşım herşeyi anlamlı kılmaktadır.

Böylece, sosyal medya paylaşımı temel alan bir yaşam formu olmuştur diyebilmekteyiz.

Fakat; Bu yaşam formu internet bağlantısı olmayan yerlerde yeşerememektedir. Zira, dünyada 2.5 milyardan fazla insan, internetin nasıl bir şey olduğunu bilmemektedir.

Reklamlar

No comments yet»

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: