.:Babili is Simulakr:.

Yeni Şeyler ya da Yeniden Yapılanma Üzerine.

Merhaba Dünya!

Yazı başlığı aynen böyleydi bende değiştirmek istemedim. “Madem konu belli” dedim “o zaman bende konuya ayak uydurayım”.

– Merhaba Dünya!

Şu vakte kadar internette yapmadığım iş girişmediğim zırvalık kalmadı. Bir tek kişisel blog açmak konusuna (çekindiğim bazı hususlardan dolayı) uzak durmuştum. Son zamanlarda yurt dışından dahi bazı site yapma teklifleri alınca işler değişti. Birde yaptığım işlerle “gençlik otobüsü” denilen zırvanın medya ayağına başvuru yaptım ve kabul oldu. Bu da site fikrini iyice coşturdu, kıpraştırdı yani dostlar.

İlk iş “babili” kod adıma uygun bir domain almaktı. Baktım .com, .org ve .net satılmış. Kendimce çelişkilere düştüm. “Kim acaba bu adı alanlar” diyerek gizli bir araştırmaya giriştim. Birşeyler buldum ama şimdi yeri değil.  Böylece, bu yapışkanı sorgulamaya başladım.

Çoğu insan bana sormuştur; “babili ne demek?” diye. Bilsem söylerim, bilmiyorum. Duke Nukem 3D‘nin en kral oyun olduğu zamanların sonuna doğru,  “Counter” denilen bir oyuna bulaştık. O dönem sosyal statüler ve hayatsal fonksiyonlar, bu oyunda hayatta kalabilmek üzerineydi. İşte böyle zamanlarda üzerime yapışan bir yapışkan “babili”. Belki başlarda “baba” ile başladı ve zamanla evrildi. Bir çokları o dönem gerçek ismimi dahi bilmiyordu; “babili gel, babili git.”

Bu kökenbilimsel incelemeden sonra konumuzu pekiştirdik. Gelgelelim “babili.info” alan adı kalakalmış sadece. Bende onu aldım ve üzerine bu siteyi inşa ettim.

Site için, bir süre geri dönüşümleri ve durumu inceledikten sonra “devam mı?” yoksa  “bırak ya” mı diyeceğim? Bilmiyorum.

Her şeyi zaman gösterecek.

1 Yorum»

  ynr wrote @

Babili güneydoğuanadoluda kullanılan çok eski bir kullanımdır. Kardeşlik-dostluk-can dost anlamı taşır ve yakın dostlara hitap edilir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: